Jak zadbać o swoje zęby?

Każdy z nas wie, że piękny uśmiech może dodawać uroku i odejmować lat, dlatego warto zadbać o swoje zęby i postarać się, aby były w doskonałej kondycji i zdrowiu, aby nie pozbawiać się tych dodatkowych atrybutów. Najpewniej wszyscy znają najbardziej podstawową metodę, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny, czyli szczotkowanie zębów. Nie jest to, i nie powinna być, jedyna forma czyszczenia jamy ustnej, którą się stosuje, ponieważ szczoteczka i pasta do zębów nie są w stanie dotrzeć w każde miejsce, gdzie osadzają się bakterie. Ponadto samo szczotkowanie zębów z użyciem pasty musi zostać prawidłowo przeprowadzone, a świadomość tego faktu ma bardzo niewiele ludzi.

Szczoteczka do zębów powinna zostać odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb pacjent, które określa się na podstawie oceny zdrowia całej jamy ustnej oraz efektów, jakie zamierzył sobie pacjent i chce je osiągnąć. Dobór szczoteczki powinien jednak przede wszystkim zostać podyktowany ogólnym zdrowiem pacjenta, dlatego warto skonsultować się z dentystą, który posiada szeroki asortyment dla stomatologów, w którym przewidziane są także produkty specjalistyczne dla pacjentów. Jakość takiej szczoteczki jest zdecydowanie lepsza niż produktów dostępnych w popularnych marketach lub drogeriach. A skoro do gabinetu już zawitaliśmy, to wskazane jest, aby dopytać swojego stomatologa o prawidłowe szczotkowanie – skorzystanie z porady fachowca, który jest w stanie dokładnie objaśnić proces szczotkowanie z pewnością będzie wartościową lekcją, która zaowocuje w przyszłości.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pasty do zębów, która powinna być dobrana do stanu zdrowia zębów oraz przynosić zamierzony efekt. Zły wybór pasty do zębów może doprowadzić do zniszczenia szkliwa lub problemów z dziąsłami. Pasta musi być również czynnikiem, który będzie odpowiedzialny za naprawę małych szkód, jak zaszły w jamie ustnej pacjenta, dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość, że źle dobrana pasta może wyrządzić w jamie ustnej więcej szkody niż pożytku.

Na stan i zdrowie jamy ustnej wpływa także odpowiednia stosowana dieta. Istnieją substancje, które bardzo negatywnie wpływają na szkliwo, substancje, które przyspieszają i zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy. Stosowanie używek ma bardzo duże odbicie w odcieniu zębów: kawa, herbata, papierosy – wszystko to znacznie pogarsza estetykę. Efekt ten można w pewnym stopniu korygować poprzez odpowiednie pasty i szczoteczki, istnieją także narzędzia stomatologiczne i specjalistyczne zabiegi, pozwalające na przywrócenie zębom ich naturalnej barwy, jednak zwykle są one kosztowne, więc warto zadbać o to, aby do takiej sytuacji nie dopuścić, co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i konieczność zbyt częstych wizyt w gabinecie stomatologa.

Oczywiście nie można zapominać o niezbędnych elementach codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ nawet najlepsza szczoteczka, nawet w połączeniu z najlepszą pasta do zębów nie jest w stanie prawidłowo wyczyścić przestrzeni międzyzębowych, gdzie osadza się bardzo dużo bakterii, które nieusunięte wywołują próchnicę, mogącą poważnie uszkadzać zęby i w najgorszym wypadku doprowadzić do konieczności ekstrakcji zęba.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *