Dieta Paleo Warszawa

Dieta paleo

Dieta paleo to jedna z tych diet, które nie są pewnym okresem czasu podczas którego zmieniamy menu, ale jest stałą zmianą nawyków żywieniowych. Według jej założeń powodem otyłości, problemów zdrowotnych i innych kłopotów naszej cywilizacji jest zbytnie odbiegnięcie od korzeni naszej diety i od tego do czego genetycznie przystosowany jest człowiek. Przodkowie ludzkości nie spożywali żywności przetworzonej, która jest wrogiem dla ludzkiego organizmu. Nie hodowali również zwierząt, nie spożywali mięsa w takich ilościach. Nie uprawiali też roślin, które w naszych czasach w dużej mierze są wykreowanymi genetycznie produktami.

Co więc mamy spożywać trzymając się założeń diety paleo?

To, co jedli nasi przodkowie z okresu paleolitu czyli to, co udało im się zebrać, zerwać, upolować i złowić. Do diety z uwagi na czasy w jakich żyjemy, dorzucamy jeszcze niektóre ze składników, które pomimo iż nie znajdywały się w diecie naszych przodków, to na nas będą miały dobry wpływ. W diecie paleo spożywamy więc : nasiona, orzechy, owoce morza, mięso drobiowe, mięso królika, koninę, dziczyznę, baraninę. Ryby takie jak łosoś, tuńczyk, flądra, sardynka, śledź, halibut, dorsz, pstrąg. Owoce w postaci jagód, brzoskwiń, pomarańczy, jabłek, śliwek, cytryn bananów oraz warzywa takie jak brokuły, buraki, marchew, seler, sałata, kalafior. Bezwzględnie musimy zrezygnować ze spożywania olejów rafinowanych, soli, produktów mlecznych, warzyw z dużą ilości skrobi, nasion roślin strączkowych i produktów zbożowych.

Mimo podzielonych zdań na temat diety paleo, trzeba przyznać, że jest to jedna z diet, która ma wiele zalet, między innymi zapobiega chorobom cywilizacyjnym, ogranicza spożywanie pustych kalorii i reguluje gospodarkę insulinową. Nie jest to jednak dieta zbilansowana ani prosta, dlatego osobie, która nigdy nie miała do czynienia z dietowaniem będzie ciężko prawidłowo stosować się do jej zaleceń. Szczególnie osoby cierpiące na Hashimoto czy celiakię mogą z powodzeniem skorzystać z diety, jednak warto byłoby by przed jej wprowadzeniem skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *